Wednesday, May 26, 2010

windows

Kiedy w 2003 roku firma AMD jako pierwsza rozpoczęła prace nad architekturą 64-bitową próbowała oczywiście dostosować ją do architektury firmy INTEL. Początkowo Panowie z AMD nazwali nową architekturę nazwą x86-64, lecz później pewnie spece od marketingu nakazali zmianę na AMD64.

Jaki wybrać Windows do nowego komputera: 32 czy 64-bit?


Autorem artykułu jest Michał Ruta




Kupujemy komputer i sprzedawca wciska nam najnowszy Windows 7. Mówi, że trzeba brać 64-bitowy bo jest nowszy, lepszy, wydajniejszy. Czy uwierzyć na słowo ? Przecież to fachowiec. ... Niestety nie zawsze.

Zacznijmy od ciekawostki.



Historia komputerów w ostatnich 20 latach przechodziła kilka ciekawych przeobrażeń. Dwie według mnie najciekawsze to zmiana z systemów 16-sto bitowych (dos i windows 3.11) na systemy 32-bitowe oraz obecna zmiana z systemów 32-bitowych na 64 bitowe. Druga z tych zmian pozostawiła po sobie ciekawostkę, którą chciałbym krótko opisać.



Ostatnio grzebiąc w komputerze natknąłem się na zmienną PROCESSOR_ARCHITECTURE, wywołaną poprzez wyświetlenie wszystkich zmiennych komendą SET. Jakież było moje zdziwienie gdy w jej wartości znalazłem wartość AMD64. A dlaczego ? A dlatego, że mam procesor Intel Core 2 Duo. To skąd się wzięła zmienna AMD64 ? Po małym śledztwie znalazłem rozwiązanie. Winna temu jest historia.



Kiedy w 2003 roku firma AMD jako pierwsza rozpoczęła prace nad architekturą 64-bitową próbowała oczywiście dostosować ją do architektury firmy INTEL. Początkowo Panowie z AMD nazwali nową architekturę nazwą x86-64, lecz później pewnie spece od marketingu nakazali zmianę na AMD64. Microsoft wypuszczając pierwszą wersję Windows (XP) na 64-bity musiał ją dostosować do jedynej w tym czasie istniejącej wersji, a ta nazywała się AMD64. Od tego czasu wszystkie następne wersje Windows (Vista, 7) opierają się architekturze AMD64. Nie ważne jakie posiadasz więc procesor, czy firmy INTEL czy AMD, Twój Windows zawsze zamelduje, że jest on PROCESSOR_ARCHITECTURE=AMD64.



Przejdźmu do sprawy zasadniczej: zakup komputera z systemem 64-bit lub 32-bit



Kupiliśmy komputer i część urządzeń lub programów nie chce działać. Lepiej sprawdźmy, jaką wersję systemu posiadamy. Możemy tego dokonać łatwo i szybko. Instrukcja dla różnych systemów jest dostępna na stronie http://support.microsoft.com/kb/827218



Jeśli posiadamy system 64-bitowy jego podstawową zaletą jest możliwość zaadresowania większej ilości pamięci (ponad 3GB) i większa wydajność w aplikacjach napisanych dla systemy 64-cio bitowego. Podstawową wadą, przynajmniej na początku istnienia takich systemów, brak sterowników pod urządzenia , typu skanery, aparaty, drukarki. Niestety sterowniki 32-bitowe nie będą działały poprawnie.



Jeśli posiadamy system 32-bitowy to jest dokładnie odwrotnie. Może on zaadresować tylko do 3GB pamięci operacyjnej. Nawet, jeśli włożymy jej do komputera więcej i komputer ją rozpozna prawidłowo, to system operacyjny Windows jej nie wykorzysta. Natomiast do systemów 32-bitowych istnieje, przynajmniej na razie dużo więcej sterowników i nie musimy się obawiać, że nasze ulubione urządzenie lub program odmówi posłuszeństwa.



Uważajmy, więc kupując komputer i świadomie podejmujmy decyzję o wyborze systemu. Jeśli posiadamy sporo urządzeń zewnętrznych najpierw sprawdźmy dokładnie czy posiadają one sterowniki do systemu 64-bit.



Zamiana bitów: 64 na 32 i odwrotnie.



Jeśli już niestety niezbyt podjęliśmy błędną decyzję i zakupiliśmy Windows 7 o architekuturze 64-bitowej a jakieś urządzenie nie posiada sterowników do tego systemu to możemy na tym samym kodzie zainstalować Windows 7 o architekturze 32 bitowej.
Podobnie jest w drugą stronę, jeśli zakupiliśmy Windows 32-bitowy a potrzebny nam jest wydajniejszy Windows 64-bitowy to możemy go zainstalować. Jedynym utrudnieniem w tą stronę będzie konieczność telefonicznej aktywacji systemu, oraz konieczność upewnienia się że producent komputera przewidział taką ewentualność i wydał sterowniki do systemu w wersji 64-bit.


Jeśli takie operacje przerastają nasze możliwości sugeruję skorzystać z pomocy dobrego serwisu komputerowego.



---

MRNET Komputery
Michał Ruta
BLOG.mrnet.pl
naprawykomputerow.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sunday, May 23, 2010

antywirus

Istnieje wiele dobrych i bardzo dobrych programów antywirusowych, za które trzeba płacić. Są też tacy producenci oprogramowania antywirusowego, którzy reklamując swoje płatne programy wydają wersję o słabszej funkcjonalności

Darmowy czy płatny program antywirusowy?


Autorem artykułu jest Michał Ruta




W internecie można znaleźć mnóstwo zapytań o darmowe oprogramowanie. Największą ich część stanowią poszukiwania darmowych programów antywirusowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto z takich programów korzystać ? Czy prawidłowo zabezpieczą one nasz komputerów, a co za tym idzie nasze cenne dane ?

W internecie można znaleźć mnóstwo zapytań o darmowe oprogramowanie. Największą ich część stanowią poszukiwania darmowych programów antywirusowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto z takich programów korzystać ? Czy prawidłowo zabezpieczą one nasz komputerów, a co za tym idzie nasze cenne dane ?



Na początek przypomnijmy sobie małe co nieco o wirusach i programach je zwalczających.



Oprogramowanie antywirusowe odpowiada za bieżący monitoring wszystkich plików otwieranych przez użytkownika. Nie ma znaczenia czy są to pliki, które przyszły pocztą elektroniczną, zostały przyniesione na pamięci przenośnej USB, przy zostały ściągnięte z internetu. Każdorazowo program antywirusowy powinien przeskanować taki plik w momencie zapisywania go na dysku twardym komputera lub w momencie otwierania załącznika w poczcie elektronicznej. Jest to tzw: skanowanie w czasie rzeczywistym.



Aby taka usługa działała poprawnie program musi być zainstalowany w systemie operacyjnym komputera i musi się uruchamiać wraz z systemem operacyjnym. Istnieje dużo programów skanujących pliki online wprost z internetu. Niestety są one pomocne już po fakcie, czyli w momencie kiedy komputer jest już zarażony. Poza tym potrafią usuwać tylko wirusy w plikach, które już znajdują się na dysku twardym. Takie programy nie poradzą sobie z wirusami, które wtargnęły do pamięci operacyjnej komputera i rezydują sobie w niej uruchamiane przy każdym starcie komputera. Wyleczenie wirusa w pliku, a pozostawienie go w pamięci komputera spowoduje ponowną infekcję plików ... i tak w kółko.
Infekcja, której nie da się wyleczyć za pomocą skanera online potrzebuje silniejszego środka, czyli pełnego programu antywirusowego.



Istnieje wiele dobrych i bardzo dobrych programów antywirusowych, za które trzeba płacić. Są też tacy producenci oprogramowania antywirusowego, którzy reklamując swoje płatne programy wydają wersję o słabszej funkcjonalności. Musimy sobie zdać sprawę, że dostajemy produkt słabszy, ograniczony i wydany w celu przekonania klienta, że potrzebuje czegoś więcej.
Przedstawiam dwa rozwiązania najczęściej spotykane.
Wnioski z ich działania pozostawiam na koniec artykułu.



Pierwszą propozycją darmowego programu jest avast! 4 Home Edition FREE
Program można pobrać na stronie producenta:
http://www.avast.com/pl-pl/free-antivirus-download
Ograniczeniami tego programu jest to, iż:
a) może on być wykorzystywany tylko do niekomercyjnego użytku domowego
b) za darmo bez rejestracji będzie działał tylko przez 60 dni. Po tym czasie należy go zarejestrować. Po rejestracji otrzymasz e-mailem klucz licencyjny, który pozostanie ważny przez rok. Proces rejestracji jest bardzo łatwy i zajmie Ci tylko kilka chwil. Można go dokonać na stronie producenta pod adresem:
http://www.avast.com/pol/home-registration.php


Drugą propozycją darmowego programu jest AVG Anti-Virus 9.0 Free Edition
Program można pobrać na stronie producenta:
http://free.avg.com/pl-pl/pobierz-darmowy-antywirus
Ograniczenia tego programu są podobne jak programu AVAST, a do tego wersja darmowa nie posiada:
a) Ochrony sieci www
b) Ochorny przed rootkitami
c) Kilku innych ważnych elementów ochrony, które możemy mieć w wersji płatnej.


W obu przypadkach należy dbać o to aby program miał możliwość częstej aktualizacji szczepionek antywirusowych. W tym celu należy pozostawiać komputer podłączony do internetu wystarczająco długi czas (zwykle wystarcza kilka minut), aby program zdążył połączyć się z serwerem producenta.


Czy warto?


Moja rada jest następująca: jeśli używamy internetu z rozwagą i świadomie, darmowy program antywirusowy będzie wystarczający. Natomiast jeśli internetu używa na przykład nasze dziecko, które nie jest do końca świadome wszystkich zagrożeń płynących z sieci i nie umie na nie odpowiednio zareagować to darmowa wersja nie jest wystarczająca. Należy wtedy zastosować wersję o pełnej funkcjonalności, która posiada chociażby ochronę sieci www, a nie tylko sam program usuwający wirusy.




---

Michał Ruta
BLOG.mrnet.pl
naprawykomputerow.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Saturday, May 1, 2010

nagrywanie płyt

Bardzo często obserwuję, że płyty nagrywane maksymalną prędkością, w lekko zużytych napędach, jest nieczytelna.



Jak poprawnie nagrywać płyty?


Autorem artykułu jest Alan Zelek




Widziałem już wiele opinii na temat nagrywania płyt. Jednak nadal większość nagranych płyt nawet nową nagrywarką jest w znacznym stopniu nie do odczytania. Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł.

Na poprawne nagranie płyty składają się trzech części:

1.Stan nagrywarki
2.Stan nośnika
3.Stan sprzętu komputerowego
4.Prędkość nagrywania

Ad1. Widziałem przez wiele lat masę nagrywarek wszystkich marek. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet nowe nagrywarki potrafią mieć błędy zapisu.
Jeżeli nagrywarka raz zapisuje a raz nie, proponuję rozebrać i psiknąć sprężonym powietrzem w okolice lasera. Niektóre nagrywarki tak odratowałem. Jeżeli to jest nagrywarka podłączana do komputera interfejsem IDE, należy sprawdzić, czy tryb DMA dla nagrywarki jest włączony. Najłatwiej można to zrobić uruchamiając Nero InfoTool.
Wyłączony tryb DMA dla nagrywarki niedość, że spowalnia zapis płyt dvd, lecz także może powodować błędy przesyłu danych do nagrywarki. Warto spróbować wymienić taśmę IDE lub, SATA na nowe.


Ad2. Jeżeli jesteś pewny, że nagrywarka jest w pełni sprawna, sprawdź czy płyta jest sprawna mechanicznie. Sporo płyt jest sprzedawana w kupce, przez co się rysują. Kilka raz temu zakupiłem kilka płyt, dvd-r bez obejrzenia, jakie są pod spodem. Ok 8 płyt dvd-r renomowanej firmy TDK były nie do nagrania. Przed zakupem proponuję dokładnie obejrzeć każdą płytę pod spodem.

Ad3. To jest najważniejsze. Często jest tak, że płyty się "palą" z powodu awarii sprzętu lub oprogramowania. Jeżeli wiesz, że kupiłeś nową nagrywarkę, płyty są dobre mechanicznie, a nagrywarka pali płyty - należy zamiast iść do sklepu reklamować nagrywarkę, spróbować zdiagnozować usterkę sprzętową. Bardzo często w nagrywarkach IDE wystarczy tylko wypiąć, a następnie wpiąć ponownie taśmę IDE z powrotem i płyty nagrywają się bez problemowo.

Ad4. Bardzo często obserwuję, że płyty nagrywane maksymalną prędkością, w lekko zużytych napędach, jest nieczytelna. Unikajcie takiej praktyki. Szanujcie swoją nagrywarkę i nerwy:)


Pozdrawiam
Miłego nagrywania


---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

My Blog List

  • Premier Szydło do opozycji: „Kiedy rozmawiamy o problemach ludzi, to nie chcecie tego słuchać”. - Premier Szydło do opozycji: „Kiedy rozmawiamy o problemach ludzi, to nie chcecie tego słuchać”. Na każdy problem chcecie zrobić fundusz, Zrobiliście już ...
  • profesjonalne zdjęcia - Jak robić profesjonalne zdjęcia? W dzisiejszych czasach mamy szeroki wachlarz fotograficznych aparatów od cyfrowych po lustrzanki cyfrowe a obsługa ich ju...
  • laptop piszczy - Komputer nie włącza się, piszczy? Sprawdź sygnały POST Autor: *Michał Kaszta* Komputery nie zawsze zechcą z nami współpracować. Zdarza się, że wyczerpani ...
  • ładowarki - Przenośne ładowarki do telefonów, do czego służą? Autor: *Andrzej Bastian* Jak się Tobie wydaje, co jest najsłabszą stroną obecnych telefonów komórkowych...
  • Dell Computers - Dell is not the number computer selling company 2 in the world by accident. Their offering could be summed up as solid performers and durable laptops, pric...
  • HTML - Tworzenie stron internetowych - jak zacząć? Autor: *Amadeusz Nowicki* Postanowiłem napisać ten artykuł, dla osób, które dopiero wchodzą w temat tworzenia...
  • Biznes internetowy - Obecność w Internecie jest niezbędna do podejmowania pracy w biznesie internetowym. Nawet jeśli nie masz własnej strony i działasz poprzez inne strony (jak...
  • Euro nabiera sił - sprzedaż istniejących nieruchomości w USA (wysoka zmienność). Jak również o tej godzinie przedstawione zostaną dane dotyczące zaufania konsumentów (strefa ...

więcej o it